tr en

Hakkında


Merhaba, ben Babytoly' nin tasarımcı ve kurucusu Ceren.

Bilkent Üniversitesi - İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden mezun olduktan sonra Amerika’da Rhode Island School of Design okulunda Master of Design - Adaptive Reuse & Sustainability alanında yüksek lisans yaptım. 

Yüksek lisans döneminde 2.5 yıl boyunca aldığım Adaptive Reuse ve Sürdürülebilirlik üzerine olan eğitimimde odaklandıklarımız; sürdürülebilir tasarım, "a better world by design", humanitarian design, user-defined design, sürdürülebilirlik, iyileştirme (rehabilitation), adapte edip tekrar kullanılabilir hale getirme (adaptive reuse), yenileme, gibi merkezinde çevre ve insan olan, çevreye saygılı tasarımları kapsayan konulardı. Bu konular ışığında, eğitimim süresince ve sonrasında tasarımcı ve sorumluluk taşıyan birey olarak çevremi, toplumu ve sosyolojik faktörleri çok daha fazla sorgulamaya başladım.

Aslında doğayı ve çevreyi gelecek nesillerden emanet aldığımız bu Dünyayı ne kadar da bilinçsizce tüketiyoruz ve her geçen gün bu düzen giderek daha da kötüye gidiyor. Her birimiz de maalesef farkında olmadan bu sistemin içine daha fazla dahil oluyoruz.

Yapılan bir üretim ya da satın aldığımız ürün ne kadar sürdürülebilir, ne kadar enerji harcıyor ya da ne kadar enerji tasarrufu sağlıyor. Ne kadar çevreye saygılı? Daha önemlisi ne kadar insana saygılı? Bunları sorgularken giyim markalarının ticari kazançlar sağlamak adına her yeni sezonda çevreye ciddi tekstil kimyasal atıkları yayarak ucuz iş gücü ile durmaksızın tonlarca üretilen mallarının üzerine bir de ciddi yakıt tüketimleri harcayarak raflarda - reyonlarda sürekli değişimini seyretmeye daha fazla kayıtsız kalamadım. Çünkü, bugün içinde bulunduğumuz dünyanın şartları bir ürünün nihai fiziksel halinin nasıl olduğundan çok ne kadar çevreye duyarlı ve sağlıklı olduğunun yani “ürünün hikayesinin” ne kadar önemli olduğunu bizlere düşünmeye zorluyor.

İnanıyorum ki, “sürdürülebilir - çevre dostu” üretim yöntemleri ile daha iyi bir hayat mümkün. Bunu göstermek için Sürdürülebilirlik zincirine ben de bir halka ile katkıda bulunmak istedim. Sürdürülebilir Tekstil alanında farkındalık faaliyeti göstermek amacı ile zamansız, sağlıklı, çevre dostu, fonksiyonel ve kullanıcı odaklı ürünler yapmaya hizmet eden bir girişimde bulunmaya karar verdim.

Hem de sosyal girişimcilik ve kadın dayanışması felsefelerini de içine katarak. İşte çok kısaca 'babytoly' nin serüveni de böyle başlamış oldu.

Daha iyi bir Dünya ve gelecek hep birlikte mümkün.

Sevgiler

Ceren -

 

8 TL Kargo Bedeli 150 TL üzeri Ücretsiz Kargo
Güvenli Alışveriş 256 BIT SSL ödeme güvenliği
İade ve Değişim Garantisi Kapıda Nakit Ödeme

Babytoly © 2019 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır