tr en

Neden Organik Pamuk?


    

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalara göre, dünyada en çok zirai mücadele ilacı kullanılan ürün pamuktur. Yine araştırmalar gösteriyor ki, istenmeyen bir canlıyı yok etmek için kullanılan zehirli kimyasal madde içeren böcek ilaçlarından pestisitler ve insektisitlerin çok büyük bir çoğunluğu pamuk ziraatında kullanılıyor. Bu zehirli kimyasal ilaçların çok büyük çoğunluğunun kullandığımız tekstil ürünlerinde bulunduğunu ve insan sağlığına çok tehlikeli zararlara yol açtığını üzülerek öğrendik.

Tekstil ürünlerinin meydana gelmesi için binlerce kimyasalın kullanıldığını biliyor muydunuz? 

Zehirli böcek ilaçları olan pestisitlerin tüketiminin Dünya genelinde yaklaşık %15-25 oranı pamuk yetiştiriciliğinde kullanılıyor. Organik pamuk ürünü satın aldığınız zaman içeriğinde pestisit, herbisit, formaldehit, aseton ve ağır metal gibi zehirli maddeler bulundurmayan sağlıklı ürünleri seçmiş olursunuz. 

Babytoly, genetiği değiştirilmemiş doğal tohumların, zararlı ilaçsız yöntemler ile organik pamuk olarak yetiştirilmesinde baştan sona olan 
tüm tarımsal üretim sürecinin ve tekstil üretim aşamalarının uluslararası organik kalite standartlarına göre işlenmesi ve işlenerek organik pamuk haline getirilmesi sonucunda ortaya çıkan sağlıklı organik pamuk ürünleri sunmaktadır.

~

         

Organik Pamuk Nedir?

Organik pamuk, üretiminde hiçbir zehirli kimyasal kullanılmayan, doğal çevreye ve eksosisteme saygılı en doğal, en sağlıklı ve sürdürülebilir tarım uygulamaları ile ortaya çıkan cilt sağlığı için en güvenilir pamuktur. Üretiminde, kimyasal maddeler, toksik bileşenler, genetiği değiştirilmiş tohumlar, zehirli ilaçlar kullanılmaz ve %100 doğal tarım ile üretim yapılır.

Neden Organik Tekstil Ürünleri tercih etmeliyiz? 

Konvansiyonel (üretiminde kimyasal madde kullanılan üretimlerden ortaya çıkan ürünler) pamuk ürünlerinin içeriğindeki kanserojen ve zehirli kimyasal maddeler, konvansiyonel işleme yöntemleri ile üretilmiş tekstil ürünlerine doğrudan nüfuz eder. Gün boyu kullandığımız bu tekstil ürünleri, cildimiz ile çok uzun süre temasa maruz kalır. Bunun sonucunda, pamuk hammaddesinin içeriğindeki kanserojen ve zehirli kimyasal maddeler ne yazık ki biz farkında olmadan cildimiz tarafından kolayca emilime uğrar. Bu da insan sağlığı için daimi bir tehdit oluşturur. Araştırma sonuçlarına göre, bebek cildinin yetişkin cildine göre 3 ila 5 kat daha hassas olduğu düşünüldüğünde ise bu tehdit, hassas bebeklerin ciltleri için çok tehlikeli riskler doğurmaktadır. Bu nedenle, organik pamuk ürünleri tercih ederek bebeklerinizi kimyasaldan ve bu ciddi sağlık tehditlerinden koruyabilir; değerli bebeklerinizin hayat boyu vücutlarında birikecek olan kimyasalı ve meydana gelebilecek alerjik reaksiyonları önleyebilirsiniz.

Organik Tekstil

Babytoly ürünlerinin üretiminin hiçbir aşamasında genetiği değiştirilmiş tohumlar, tarım ilaçları, zehirli gübreler, formaldehit ve ağır metal içeren boyalar kullanılmamaktadır. Bütün üretim sürecimiz GOTS (Global Organik Tekstil Standartları) kalite standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmiş ve Babytoly Organik Pamuk iplikerimiz uluslararası denetleme kuruluşları tarafından “organik” olarak sertifikalandırılmıştır. Lisans No: USB TEX 2027

~

Organik ürün nasıl anlaşılır?

Bir ürünün organik olarak etiketlenebilmesi ve piyasada sunulabilmesi için "organik” sertifikasının bulunması gereklidir. Bu sertifikalar Dünya'daki bağımsız uluslararası "organik" sertifika kuruluşları tarafından onaylanır ve sertifikalandırılır. Organik lisans numaraları "organik" olarak etiketlenmiş tüm ürünlerde bulunması gereklidir.

Piyasada ne yazık ki bir takım satış pazarlamaları ve satış hileleri nedeniyle oldukça fazla sayıda lisansı bulunmayan, fakat "organik" olarak etiketlenmiş ürün bulunmaktadır. Sertifikaların her yıl yenilenmesi zorunluluğuna ise uymayarak geçerliliğini yitirmiş, fakat lisans numalarını kullanmaya hala devam eden firmalar vardır. Bu gibi yanılmalardan kaçınmak için, lütfen satın alacağınız organik ürünlerin sertifika numaralarını ve sertifika lisans geçerliliğini sorgulayınız. Bu sayede "lisanslı ve hakiki" organik ürünleri edinebileceksiniz. 

Organik Ürün Logosu ne anlama gelir?

Organik logosu bulunan bir ürün, Dünya'da geçerliliği kabul gören bir sertifikasının bulunduğunu ve tüm üretim aşamalarının bu organik sertifika kriterlerine uygun şekillerde üretildiğini kanıtlar. Aynı zamanda, tüm bu üretim yöntemlerinin bağımsız uluslararası sertifika kuruluşları tarafından onaylı ve lisanslı olduğunu da gösterir.

Sertifika kriterlerinde yer alan koşullar sayesinde, "organik" etiketi bulunan tekstil ürünü, sentetik, AZO boya veya ağır metal bileşenli, zehirli kimyasal ilaçlı maddeler içermez. Tüm hammadde kullanımları ve üretim aşamaları sertifika koşullarına uygun biçimde işler. Organik logosu bulunan ürünler ve organik bebek kıyafetleri güvenle tercih edebileceginiz sağlıklı ürünlerdir.

GOTS Sertifikası Nedir?

Dünya’da bu kadar çok ürün çeşitliliği içinde, organik ürün seçerken ürünlerin doğrulandığını kanıtlayan güvenebileceğimiz kuruluşlara ihtiyacımız var. GOTS oluşumu da bizlere yüksek organik kalite prensiplerine ve kriterlerine uygun biçimde üretim yapan markaların ve şirketlerin güvenli bir oluşum içinde yer almasını sağlar. Tüketicilerin doğru ve güvenilir ürünlerle buluşmasına yardım eder.

GOTS (Global Organik Tekstil Standardı) organik tekstil ürünlerinin geliştirilmesinden, uygulanması, işlenmesi, doğrulanması, saklanması ve tanıtılmasına kadar olan tüm üretim aşamalarını onaylayan Dünya’da en geçerli statüde bulunan organik tekstil ürünlerini bağımsız denetleme kuruluşudur.  http://www.global-standard.org/about-us.html 

~

El Örgüsü Bebek Giysileri

Babytoly ailesi olarak, El örgüsü bebek giysileri koleksiyonumuzda yalnızca en kaliteli ve doğal yollardan üretilmiş saf organik pamuk ile çalışıyoruz. Ürünlerimizin tamamamı siz ve değerli bebekleriniz için en iyi olan 100% Organik Pamuk'tur. Pamuk yetiştiriciliğinden, işlemlendirmeye ve üretime; matbaa baskı işlemlerimizden, etiketleme ve paketlemeye kadar olan tüm üretim aşamaları organik standartlarına uygun, çevreye duyarlı ve çevre dostu, sürdürülebilir yöntemler ile gerçekleştirilir. 

Etik Üretim & Sürdürülebilirlik 

Organik iplik ve tekstil ürünlerimizin her aşamasındaki tüm pamuk ve iplik üretim işlemlerimiz, sosyal ve ekolojik bilinçli üretim felsefemize göre etik üretim, adil ticaret (fair trade) ve sürdürülebilir üretim prensiplerine dayandırılmaktadır.

Babytoly organik pamuk örgü ipleri süper yumuşak ve doğal dokusu sayesinde yumuşacık, sağlıklı ve hijyenik bebek giysileri, amigurumi bebekleri ve bebek örgülerine dönüşür. Babytoly Organik örgü ipleri ile örülen tüm örgü ürünleri, giysiler ve amigurumi oyuncakları bebeklerde ve ciltte kesinlikle alerjik reaksionlara neden olmaz, kaşındırmaz ve tüylenme yapmaz. Ayrıca, özel organik pamuk dokusu sayesinde
 örgü deneyiminiz muhteşem bir örgü keyfine dönüşür.

Organik pamuk işleme yöntemleri ve üretimleri, çevreye tehlikeli kimyasal atık yaymaz, yeraltı sularını kirletmez, ekosistem dengesizliğine neden olmaz, 
tarım işçilerinin ve üretim elemanlarının daha insancıl ve 
iyi koşullarda çalışmasını sağlar ve çalışanların tüm sosyal haklarını korur. 

Sağlıklı günlerde kullanmanız dileğiyle... 

8 TL Kargo Bedeli 150 TL üzeri Ücretsiz Kargo
Güvenli Alışveriş 256 BIT SSL ödeme güvenliği
İade ve Değişim Garantisi Kapıda Nakit Ödeme

Babytoly © 2019 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır